Čeština   |   English

Již vyšlo | Parrésia - Ročenka pro východní křesťanství

Edice Pro Oriente

The Art of The Armenian Book through the Ages / Հայ գրքարուեստը դարերու ընդմէջէն / Arménské knižní umění v průběhu staletí

Haig Utidjian

Předkládaný katalog „Arménské knižní umění v průběhu staletí ‒ ,Ti, kdo pili z toků Ducha“ vychází při příležitosti stejnojmenné výstavy, která se uskuteční v Národní knihovně České republiky od 12. do 25. října 2016. Pozvánka zde, program přednášek zde.

Kniha obsahuje fotografie a popisky (ve třech jazycích ‒ angličtině, arménštině a češtině) sedmdesáti pěti manuskriptů a tisků, které vybral a okomentoval Haig Utidjian. Důraz je kladen na rané tisky, mj. vynikající editiones principes arménské Bible, Hymnáře a jiných liturgických knih. Zvláštního prostoru se dostalo dílům sv. Řehoře z Nareku a arménské církevní hudbě. Autor se zaměřil na představení typických rysů této tvorby, jež spočívá v jednotném propojování nejlepších dobových trendů evropské knižní ilustrace s prvky arménské tradice rukopisných iluminací. Publikace rovněž obsahuje významné příspěvky na témata přítomná na výstavě ‒ věnuje se také arménsko-českým literárním vztahům či genocidě Arménů v Osmanské říši během 1. světové války.

Katalog má povahu vědeckého pojednání, může však sloužit též jako příruční kniha pro všechny milovníky krásných tisků či jako půvabný a nádherně ilustrovaný úvod do arménské kultury a spirituality.

JazykAngličtina, arménština, čeština
Počet stran298
TypVázaná
Rok vydání2016
ISBN978-80-7465-222-6
Rozměry210 x 280

Haig Utidjian, Cert. of Adv. Studies GSMD, M.Sc.(DIC), B. Sc., studoval na Univerzitách v Sussexu, Londýně, Cambridge, v Guidhall School of Music and Drama v Anglii a absolvoval soukromé konzultace u Carlo Maria Giulini, Hugues Cuenod a Josefa Kuchinky. Byl rovněž žákem arcibiskupa Zareha Aznaworeana na svém rodném Kypru, kde byl také v roce 2000 vysvěcen jáhnem Arménské apoštolské církve. V Praze pravidelně slouží při bohoslužbách v kostele sv. Jiljí. Profesionálně působí jako orchestrální a operní dirigent a sbormistr. Od roku 2001 je šéfdirigentem Orchestru a Sboru Univerzity Karlovy v Praze. Vedle své hudební dráhy se intenzivně věnuje arménské hymnologii a patrologii a pravidelně se účastní mezinárodních armenologických konferencí.

Edice Pro Oriente

Novinky

Partneři